Startet lokalt, har marked globalt
- Kategori Teknologi
- Dato 29. januar 2026

Realcom-gjengen Haakon Skallerud, Harald Hougen og Ruben Johansen trives med å hjelpe industribedrifter til å bli mer lønnsomme.
Fra en beskjeden start på Skedsmokorset, har Realcom skapt seg et internasjonalt marked, med smarte løsninger for produksjonskontroll.
Selskapet har også utviklet løsninger for transport- og logistikkontroll. Flere av våre leveranser til produksjonsbedrifter inkluderer også transport og logistikk elementer. De siste 2-3 årene har denne erfaringen utvidet seg til å bli leveranser direkte til transport og logistikk selskaper.
Bedriften tilbyr ferdigutviklede løsninger, eller tilpassede installasjoner, gjennom sin unike merkevare Unifront. Den gir kundene full kontroll over sine prosesser, enten det gjelder produksjon, lager, transport eller logistikk. Løsningene er laget for fleksibel integrasjon med eksisterende systemer.
Realcom ble med i Kunnskapsbyen i 2023. Vi har vært på besøk hos bedriftsledelsen for å få et bedre innblikk i tankegangen og grepene som har utløst den internasjonale suksessen.
Startet med én stor kunde
Haakon Skallerud og Harald Hougen etablerte bedriften i 2010. Den første store kunden var Ringnes. Bryggeri og mineralvannselskapet sparte store summer allerede i de to første årene.
Realcom ble med i Kunnskapsbyen i 2023. I dag har Realcom åtte store og en rekke mellomstore og mindre industribedrifter som kunder.
Gründerne startet programvareselskapet med en visjon om forenkling gjennom teknologi. De ville skape en enklere og mer effektiv hverdag for sine bedriftskunder.
Kort fortalt innebærer dette å gjøre komplekse data og prosesser enklere å forstå og lede, i det daglige ute hos kunden.
En bro til økonomisk gevinst
En av Realcoms styrker er evnen til å bygge bro mellom nye og gamle datasystemer. Selskapets teknologi kan implementeres uten krevende, kompliserte eller kostbare systemskifter.
Med lang erfaring fra krevende bransjer har selskapet etablert seg som en pålitelig partner med fokus på innovasjon, troverdighet og praktisk problemløsning.
– Når du leverer kostnadsbesparende systemer som virker på tvers av allerede installerte plattformer, er det ikke så krevende å få nye oppdrag. Kundene kommer tilbake, sier salgssjef Ruben Johansen.
Stikkord:innovasjon, mestring, næringsutvikling, partnerskap
Tilsvarende nyheter
Ny i Kunnskapsbyen: Sikra Sikkerhet AS
Ny i Kunnskapsbyen: Multiconsult Norge
